Numune Alma Sondası

numune-alma-sondasi

Numune Alma Sondası Nedir ?

Numune alma sondası uzun ve sivri uçlu yapısı sayesinde el ile ulaşılamayacak kadar derinlikte olan yığınlardan ürün kalitesini anlayabilmek amacıyla numune almak için kullanılan aletlerdir.

Krom ve pirinç olmak üzere iki farklı  malzemeden üretilmektedir. Gıdaya uygun malzemeler ile işlenmektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı  malzemelerdir. Numune alınacak ortama göre farklı boyut ve fonksiyonlarda üretilmektedir.

Ne İşe Yarar ?

Bu sondalar genellikle kamyon, traktör ve büyük gıda yığınlarından ürünlerin kalitesini kontrol etme amacıyla kullanılmaktadır. Bu sondalar sayesinde tahıl gibi ürünlerin gözle görülemeyecek noktalarından numuneler alarak ürünlerde problem olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Nerelerde Kullanılır ?

Tahıl ve tohumculuk sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sondalar , ürün alımı yapmadan önce ve ya ürün sağlığını kontrol edebilme imkanı sağlamaktadır. Bu sondalar ile kamyon ve traktör kasalarından, çuvallardan ve tahıl yığınlarından rahatlıkla numune alınabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse ;

Buğday, arpa, mısır, çeltik, soya fasulyesi, ayçiçeği, ayçiçeği peleti, mercimek ve nohut numuneleri, kanola tohumu gibi ürün gruplarında sıkça kullanılmaktadır.

 

Faydaları Nelerdir ? 

  • Tahıl ve tohumculuk sektöründe alışveriş yapılırken ürün kalitesini anlamayı kolaylaştırır.
  • Ürün stoklama süresince üründe bozulma, tahribat gibi olumsuz sonuçları takip etme olanağı sağlamaktadır.
  • Numune alacağınız yere göre numune alımını kolaylaştırmaktadır.

 

Otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşit model bulunmaktadır.

Otomatik sondalar büyük kapasiteli işletmeler için daha ideal sistemlerdir. Herhangi bir insan gücü gerekmemektedir. Ayrıca çoğu ürün grubu ile çalışılabilmektedir.

Manuel sondalar ise daha küçük işletmelerin tercih ettiği ürün gruplarıdır. insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Örneğin;

  • Çuvaldan numune alınmak isteniyorsa kısa saplı ağır olmayan daha ergonomik sondalar tercih edilmektedir.
  • Kamyon ve ya ambardan numune alınmak isteniyorsa daha uzun yapılı sondalar tercih edilmektedir.
  • Toprak ve ya çimden numune alınmak isteniliyorsa üstten basmalı farklı modeller tercih edilmektedir

Yukarıda bahsedilen bu ve bunın gibi sektörlerde sıkça kullanılan bu ürün grupları analiz ve doğru sonuç alabilmek için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Ürünlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

https://ovaciftlik.com/urun-kategori/numune-alma-sondalari/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat